Zielarzem może być tylko człowiek, który kocha przyrodę

13 maja 2025

Zioła
Dorota Furmaniuk

Dorota Januszyk

Zielarka, Naturopata, Homeopatka

Czas czytania: 3 min

Prawdziwe zielarstwo to nie tylko wiedza, ale przede wszystkim miłość do przyrody i świadomość jej mocy. W artykule dzielę się podstawowymi zasadami parzenia ziół i ich zastosowania.

Esencja zielarstwa

Zielarzem może być tylko człowiek, który kocha przyrodę, stara się ją zrozumieć i poznać. Na pierwszym planie.

Zbierać zioła dla siebie powinien każdy komu choć trochę zależy na zdrowiu. To właśnie w tych roślinkach uzbieranych samodzielnie i wysuszonych albo naturalnie w cieniu i przewiewnym miejscu albo w piekarniku (do 45 stopni Celsjusza) tkwi moc. W sklepowych mieszankach jest niestety mało wartości.

Czy wiesz, że?

Dawno temu udowodniono, że o wiele lepiej działa mieszanka kilku ziół aniżeli najlepiej dobrana jedna roślina. Zwłaszcza gdy chodzi o choroby przewlekłe.

Podstawowe zasady parzenia ziół

NAPAR

Otrzymuje się poprzez zalanie ziół suszonych gorącą wodą, przykrywa i czeka 30-40 minut. Wyjątkiem są rośliny zawierające śluz np. nasiona babki piaskowej, korzeń ślazu, żywokostu, kwiat malwy, ślazu, liście podbiału itp. Które to należy pozostawić w cieple 4 godziny lub dłużej aby otrzymać gęsty płyn co ma znaczenie przy schorzeniach dróg oddechowych i układu trawiennego.

ODWAR

Zioła zalewa się wodą i gotuje pod przykryciem przez 5-10 minut, przecedza i pije.

NALEWKI

Nastawia się najczęściej na spirytusie 70% ale niektóre rośliny delikatniejsze na 45%. Stosunek ziół do alkoholu wynosi 1 część suchego artykułu do 5 części alkoholu. Nalewkę stawiamy w ciepłym miejscu, codziennie potrząsamy trzymamy minimum 8 dni. Gotową nalewkę filtrujemy i rozlewamy do butelek.

WINA ZIOŁOWE

Nastawia się z ziół na mocnym winie, gdyż słabe ulega zepsuciu. Nastawiamy podobnie jak nalewki, ale trzymamy dłużej – ok 14 dni. Po zlaniu wino trzymamy w chłodnym miejscu.

Zioła w codziennym życiu

Wprowadzenie ziół do codziennego życia to jeden z najprostszych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia. Regularne picie naparów ziołowych, stosowanie przypraw ziołowych w kuchni czy korzystanie z ziołowych kąpieli może przynieść wiele korzyści dla organizmu.

Zioła mogą wspierać odporność, poprawiać trawienie, łagodzić stres, pomagać w bezsenności i przyczyniać się do ogólnego dobrostanu. Najważniejsze jest jednak, aby podchodzić do nich z szacunkiem i wiedzą.

Podsumowanie

Zielarstwo to nie tylko wiedza o roślinach, ale przede wszystkim miłość do przyrody i umiejętność korzystania z jej darów. Każdy z nas może wprowadzić elementy zielarstwa do swojego życia, polepszając tym samym swoje zdrowie i wzmacniając kontakt z naturą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ziołolecznictwie i naturalnych sposobach dbania o zdrowie, zapraszam na konsultację.